Udostępnij Tweetnij

Autor: Agnieszka Gotówka | 20 grudnia 2018

Czy geny mogą determinować naszą zdolność do uczenia się?

Nasze geny pełne są informacji o nas samych. W pewnym stopniu odpowiadają za to, jaki mamy stosunek do świata i zdolność do współodczuwania. Naukowcom udało się również zidentyfikować geny odpowiadające za ekstrawertyzm lub introwertyzm. A czy mogą też wpływać na naszą zdolność przyswajania nowych informacji? Okazuje się, że tak.

Są dzieci, które od początku są niezwykle ciekawe świata i głodne wiedzy. Chętnie bawią się zabawkami, które wymagają myślenia, z czasem rozwiązują proste zagadki, układają puzzle. Robią to wcale nie z przymusu, ale dlatego, że sprawia im to radość. W szkole również nie mają problemów z nauką, chętnie też kontynuują edukację na uczelni wyższej.

Kilka lat temu naukowcom udało się dowieść, że w ludzkim DNA są warianty genetyczne, które mają wpływ na to, jak długo będziemy kontynuować edukację. Uwzględniają one również zdolności, do jakich jesteśmy predestynowani. Każdy z nas przychodzi na świat z jakimś talentem, który zapisany jest w genach. Odkrycie go może ułatwić wybór zawodowej ścieżki, jak też zmobilizować do bardziej wytrwałej pracy.

Dlaczego warto zbadać DNA dziecka?

W medycynie nie od dziś mówi się o terapiach nakierowanych nie tylko na konkretne schorzenie, ale też potrzeby danego organizmu. Każdy z nas jest przecież inny. Badania genetyczne mogą pomóc nam w podobny sposób: dzięki nim odkryjemy swoje predyspozycje. To szczególnie istotne w przypadku dzieci. Rodzice często zastanawiają się, jaki talent ma ich pociecha i w jakich dziedzinach ma szanse się wyróżnić. Wynik badania DNA może przynieść podpowiedź, którą następnie daje się przekuć na realne działania. Trzeba bowiem uświadomić sobie, że nawet odziedziczone zdolności do malowania na nic się zdadzą, jeśli dziecko nie będzie odpowiednio długo i wytrwale ćwiczyć.

Badania genetyczne pomogą tez ujawnić, w jaki sposób łatwej jest nam przyswajać wiedzę. Mając tę świadomość, można wybrać taki sposób edukacji, który da najlepsze rezultaty. Pedagogika notuje wiele różnych podejść do nauczania, warto wybrać ten zgodny z predyspozycjami dziecka.

W jaki sposób przeprowadza się badania genetyczne?

By przeprowadzić badanie genetyczne nie trzeba wychodzić z domu. Jest ono nieinwazyjne i bezbolesne. Wystarczy kilkukrotnie potrzeć wewnętrzną część policzka specjalnym patyczkiem i odesłać materiał do laboratorium. By zbadać, jak geny wpływają na zdolność skupiania uwagi oraz szybkość uczenia się, a także by określić potencjał w zakresie nauki języków obcych, oznaczana jest genetyka głównych neuroprzekaźników i białek wpływających na funkcjonowanie mózgu: dopaminy (COMT), neurotrofiny BDNF, białka KIBRA i oksytocyny (OXTR).

Osoba, która wysłała do analizy swój materiał genetyczny, może liczyć nie tylko na wyniki w wersji pisemnej, ale też podpowiedzi, które dotyczą zawodowej ścieżki oraz metod motywowania siebie. Wskazówki dotyczą również tego, w jaki sposób, posiadając określony genotyp, można poprawić funkcjonowanie mózgu, a tym samym osiągnąć lepsze wyniki.

Genetyka to przyszłość

O badaniach genetycznych mówi się coraz więcej. Pomagają odkryć tajemnice ludzkiego organizmu, są niezwykle użyteczne w wielu dziedzinach, np. w onkologii. Popularne stają się genokosmetyki, które precyzyjnie dobiera się pod kątem konkretnych problemów skórnych (tych już istniejących i tych, które pojawią się w przyszłości, a są uwarunkowane genetycznie). Możemy jednak dowiedzieć się z nich również tego, jakie mamy predyspozycje i osobowość, a to z kolei wykorzystać w swojej karierze.

Udostępnij Tweetnij
Wyłącz Adblocka, aby w pełni cieszyć się zawartością tej strony.