Udostępnij Tweetnij

Autor: Agnieszka Gotówka | 28 grudnia 2018

Dieta dopasowana do twojego DNA. Na pewno nie zawiedzie

Z roku na rok rośnie popularność tzw. genodiety. To dieta przygotowana w oparciu o analizę DNA, w której jadłospis ustala się na podstawie wyników badań genetycznych. Nie tylko pozwala pozbyć się nadmiaru kilogramów, ale też zapobiega pojawieniu się chorób dietozależnych. Jak wykonać takie badanie i czy faktycznie ma ono sens?

Komponowanie diet w oparciu o unikatowy genotyp jest w Polsce czymś stosunkowo nowym, jednak na świecie z tej metody skorzystały już dziesiątki tysięcy osób. O jej skuteczności przekonywały gwiazdy Hollywood, m.in. Jessica Alba.

Zdrowie zapisane w genach

Nauką, która zajmuje się badaniami relacji, jakie zachodzą między składnikami odżywczymi i związkami bioaktywnymi zawartymi w żywności a indywidualnymi cechami genetycznymi jest nutrigenetyka. W obszarze zainteresowań badaczy zajmujących się tym zagadnieniem są relacje między żywieniem a zdrowiem i funkcjonowaniem organizmu. Identyfikacji podlegają geny, które mają wpływ na pojawienie się chorób dietozależnych, m.in. cukrzycy, nadciśnienia tętniczego czy zaburzeń metabolicznych. Z kolei nutrigenomika określa wpływ spożywanych składników pokarmowych na ekspresję genów oraz na przemiany metaboliczne i homeostazę organizmu.

Nie da się zaprzeczyć, że obok stylu życia, ogromny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie ma dieta. Dostępna wiedza pozwala na identyfikację produktów zdrowych, dostarczających wielu witamin i minerałów, oraz takich, których należy unikać. Są to jednak wytyczne ogólne. Okazuje się natomiast, że nasz unikalny kod genetyczny obejmuje również międzyosobnicze i międzypopulacyjne różnice w metabolizmie. To w pewnym stopniu wyjaśnia, dlaczego niektóre osoby mogą bezkarnie sięgać po ciastka i czekoladę kilka razy w tygodniu, a ich sylwetka nadal pozostaje szczupła, inni zaś muszą mocno ograniczyć słodycze w diecie, bo ich waga rośnie w zastraszającym tempie.

Dieta szyta na miarę

Badania nad żywieniem obejmują całą populację. Zakłada się, że każda osoba ma takie same potrzeby żywieniowe, a różnice wynikają wyłącznie z wieku, płci, czasem wykonywanej na co dzień pracy zawodowej oraz zaburzeń metabolicznych. I choć należy o tych regułach pamiętać, pojawiają się nowe metody badawcze i narzędzia, które pozwalają na określenie wpływu odżywiania na funkcjonowanie organizmu i samopoczucie na poziomie molekularnym. Są mniej lub bardziej szczegółowe, ale w każdym przypadku umożliwiają opracowanie indywidualnego planu żywieniowego. Pozwalają też wyeliminować z jadłospisu produkty, z których trawieniem organizm sobie nie radzi, a które wywołują nieprzyjemne objawy ze strony układu pokarmowego, m.in. biegunki, zaparcia, bóle brzucha, wzdęcia. Dają też informację, w jaki sposób przyswajane są istotne dla zdrowia składniki odżywcze.

Jak przeprowadza się badanie DNA?

W charakterystycznej, spiralnie skręconej cząsteczce składającej się z dwóch nici kwasu deoksyrybonukleinowego (DNA) zapisane jest mnóstwo danych. To swego rodzaju komputer sterujący naszym organizmem i podpowiadający, w jaki sposób komórki mają produkować białka, które odgrywają zasadniczą rolę we wszystkich procesach biologicznych. Wśród nich są te, które odpowiadają za trawienie i wchłanianie składników pokarmowych. Badanie je wyodrębnia i pozwala na identyfikację planu żywieniowego. Pacjent dowiaduje się, jakie produkty mu nie służą i których należy unikać, by cieszyć się szczupłą sylwetką. Pobranie materiału do analizy jest bezbolesne i bezinwazyjne. Można je przeprowadzić w domu przy pomocy specjalnego zestawu do pobrania materiału genetycznego, który otrzymuje się po złożeniu zamówienia online.

W oparciu o analizę wyników można otrzymać wsparcie dietetyka, który opracowuje indywidualny plan żywieniowy. Pomaga też zrozumieć związek między genetyką i odżywianiem, wspiera i motywuje. A to pierwszy i niezwykle ważny krok w stronę zdrowego stylu życia.

Udostępnij Tweetnij
Wyłącz Adblocka, aby w pełni cieszyć się zawartością tej strony.