Udostępnij Tweetnij

Autor: Agnieszka Gotówka | 13 grudnia 2018

Obalamy mity na temat DNA. Czym jest, na co ma wpływ, jak je zbadać i jakie wyciągnąć z badań wnioski?

O DNA słyszymy nierzadko, najczęściej w kontekście dziedziczenia. Pamiętamy, że pojęcie to pojawiło się na lekcjach biologii, ale mało kto jest w stanie przypomnieć sobie na ten temat coś więcej. Na przestrzeni lat genetyka jednak bardzo się rozwinęła. Dziś pozwala na zdecydowanie więcej – swój materiał genetyczny można zbadać pod kątem cech, które wpływają na stan zdrowia i samopoczucia.

DNA (kwas dezoksyrybonukleinowy) jest makrocząsteczką budującą geny. Stanowi nośnik informacji genetycznych, które są dziedziczone. Na ich podstawie organizm wie, jak powinien funkcjonować, a my zyskujemy określony wygląd i cechy. Z kolei genotyp to swego rodzaju instrukcja, którą każdy z nas ma „napisaną” niejako wyłącznie dla siebie. To oczywiście pojęcia nakreślone w wielkim skrócie, niemniej to, co dla nas wydaje się najistotniejsze, to fakt, że dzięki badaniom genetycznym, którym poddać się może każdy z nas, daje się poznać swój organizm i określić jego potrzeby.

Wyczytane z genów

Oczy po mamie, a kolor włosów po tacie? Jeszcze do niedawna o genetyce mówiono wyłącznie w kontekście zewnętrznych cech, które są dziedziczone po przodkach. Dziś wiadomo jednak, że geny wpływają nie tylko na wygląd, ale i na funkcjonowanie organizmu. Od nich zależy, w jaki sposób organizm będzie reagować na czynniki środowiskowe (te z kolei mogą wpływać na działanie genów). A zatem testy DNA mogą dać nam odpowiedzi na wiele pytań, np. w zakresie preferencji żywieniowych oraz predyspozycji fizycznych, psychicznych i intelektualnych. Podpowiedzą, jakie talenty zapisane są w naszych genach i jak je rozwijać. Dadzą też wiele wskazówek dotyczących diety – określą, które z produktów działają na nas niekorzystnie. Pomogą w identyfikacji nietolerancji pokarmowych. Uzbrojeni w taką wiedzę, będziemy mogli lepiej dbać o swoje zdrowie i tak kierować swoim życiem, np. wybierając zajęcia sportowe czy pasje, że łatwiej będzie nam osiągnąć sukces.

Jak wyglądają badania genetyczne?

Badania genetyczne, o jakich tu mówimy, nie wymagają wizyty w laboratorium, pobierania krwi czy innych mało przyjemnych zabiegów. Możne je przeprowadzić już u noworodka. W jaki sposób? Wystarczy kilkukrotnie potrzeć wewnętrzną stronę policzka specjalnym patyczkiem, który otrzymuje się po złożeniu zamówienia na badanie (wygląda jak długi patyczek do uszu). Do pakietu jest dołączona szczegółowa instrukcja, która zawiera opis pobrania materiału. Po jego przesłaniu rozpoczyna się diagnostyka.

Na wynik badania genetycznego czeka się maksymalnie 4 tygodnie (20 dni roboczych). Jest on udostępniany w postaci raportu, który zawiera szczegółowy opis, ale też konkretne wskazówki odnoszące się do posiadanego wariantu genetycznego. Mogą one dotyczyć diety, aktywności fizycznej, stylu życia czy suplementów. Co ważne, raport, mimo iż dotyczy dość skomplikowanej tematyki, jest przedstawiony w sposób jasny i czytelny.

Wiele osób obawia się też o bezpieczeństwo i poufność danych. W przypadku gdy wykonuje się badanie w specjalistycznej i cieszącej się dużym zaufaniem firmie, a taką renomę ma Vitagenum, nie ma powodów do obaw. Przesłany do analizy materiał genetyczny po badaniu jest utylizowany. Nie ma możliwości, że dostanie się w niepowołane ręce lub zostanie w jakikolwiek sposób wykorzystany ponownie.

Genetyczne badania personalne pozwalają na uzyskanie wiedzy na temat swojego organizmu, co z kolei przekłada się na bardziej świadome wybory. To dla nas szansa na zdrowe życie i dobrą kondycję psychiczną. Czego chcieć więcej?

Udostępnij Tweetnij
Wyłącz Adblocka, aby w pełni cieszyć się zawartością tej strony.