Udostępnij Tweetnij

Autor: Agnieszka Gotówka | 17 stycznia 2019

Twój ukryty potencjał. Jak dzięki współczesnej medycynie można go zbadać i wykorzystać w stu procentach?

Już w szkole podstawowej daje się zauważyć, że jedni są lepsi z przedmiotów ścisłych, choćby matematyki, inni zaś – osiągają doskonałe wyniki w sporcie, a nie jest im po drodze z nauką historii czy języka angielskiego. To nie przypadek. Wiele bowiem zależy od naszych predyspozycji, które zapisane są – a jakże! – w genach.

Każdy z nas ma szansę na sukces. I choć brzmi to jak pusty frazes, jest w tym zdaniu wiele prawdy. Dlaczego zatem nie każdy go osiąga? Ma na to wpływ kilka czynników. Po pierwsze, możemy nie podołać presji z jaką przychodzi się zmierzyć, podążając na szczyt. Nie każdy ma odwagę i tyle determinacji, by móc poradzić sobie z przeciwnościami. Po drugie, nie zawsze mamy wsparcie w bliskich, zwłaszcza jeśli chcemy iść pod prąd. Po trzecie – najważniejsze – podążamy nie tą drogą, którą powinniśmy. Jak to rozumieć? Każdy z nas jest dobry w czymś innym. Podstawą jest znajomość swoich mocnych i słabych stron, wówczas wykonywanie pewnych zadań przychodzi dużo łatwiej. Naukowcy od lat fascynowali się tym zagadnieniem. Zastanawiano się, czy człowiek rodzi się z określonym talentem, czy może nabywa go w trakcie pierwszych lat swojego życia. Odpowiedź na to pytanie daje genetyka. Okazuje się bowiem, że wiele cech osobowościowych, które mają kluczowe znaczenie w zakresie posiadanych umiejętności, jest zapisanych w genach!

Pokaż mi swoje DNA – powiem Ci, jakie masz zdolności

Nasze DNA ma zakodowane nie tylko informacje o tym, jak wyglądamy oraz czy jesteśmy obciążeni jakimś schorzeniem, ale też, jakie mamy zdolności fizyczne i artystyczne. Znając je, sukces przyjdzie nam o wiele łatwiej. Nie oznacza to, że będziemy zwolnieni z ciężkiej pracy, ale zdecydowanie łatwiej będziemy podejmować trud i wysiłek.
By poznać swoje predyspozycje zarówno w sferze fizycznej, jak i psychicznej, wystarczy wykonać badanie genetyczne. Nie potrzeba zgłaszać się do laboratorium czy do gabinetu lekarskiego, można złożyć zamówienie online i za pomocą specjalnego zestawu samodzielnie pobrać wymaz z wewnętrznej części policzka. Analitycy genetyczni sprawdzą wysłany im materiał w sposób bardzo szczegółowy, a następnie przedstawią wynik pacjentowi wraz z praktycznymi wskazówkami. Wiedza dotycząca własnych predyspozycji w znacznym stopniu ułatwia odkrywanie i planowanie ścieżki rozwoju.

Mały poliglota? Ma to w genach!

Są osoby, które swobodnie mówią w kilku językach. Są i takie, które potrafią się porozumieć z obcokrajowcem po angielsku, ale nie czują się w tej konwersacji swobodnie. I tę zależność potrafią wytłumaczyć genetycy. Okazuje się, że warianty genu COMT i działanie sieci komunikacyjnej w mózgu (tzw. istota biała) stanowią powód, dlaczego jedni lepiej przyswajają obcojęzyczne słówka, a inni radzą sobie z tym zdecydowanie gorzej. Do takich wniosków doszli naukowcy z uniwersytetu w Waszyngtonie.

Obierz dobry kierunek!

Okazuje się ponadto, że również talent do sportu jest zapisany w genach. Jeden z nich – ACTN3 – nie bez powodu nazywany jest genem szybkości. Jego odpowiedni wariant warunkuje dużą zawartość włókien szybkokurczliwych, co z kolei przekłada się na szybkość skurczu całego mięśnia. Osoba posiadająca taki zestaw genów będzie osiągać dobre wyniki w dyscyplinach, które wymagają zwinności, przyspieszeń, pełnej mocy działania. Jest zatem predestynowana do biegów sprinterskich, skoków w dal, piłki nożnej, tenisa czy kolarstwa torowego.

Czy wiedza o predyspozycjach, jakie zapisane mamy w genach jest nam potrzebna? Zdecydowanie! Możemy dzięki niej pewniej podejmować decyzje związane z wyborem ścieżki zawodowej. Doceniają to zwłaszcza rodzice, którzy zastanawiają się, z jakim talentem przyszła na świat ich pociecha. Dziś łatwo mogą to sprawdzić, by następnie towarzyszyć dziecku w drodze na szczyt i cieszyć się z jego sukcesów.

Udostępnij Tweetnij
Wyłącz Adblocka, aby w pełni cieszyć się zawartością tej strony.