Udostępnij Tweetnij

Autor: Agnieszka Gotówka | 11 lutego 2019

Zaprogramowana otyłość – prawda czy mit?

Według statystyk 64 proc. mężczyzn i 49 proc. kobiet w Polsce ma zbyt dużą masę ciała. Nadwagę ma już co 4. dziecko. Jest to problem nie tylko estetyczny, ale przede wszystkim zdrowotny, bo otyłość to czynnik ryzyka wielu poważnych schorzeń i dolegliwości. Czy do jej wystąpienia mogą przyczynić się geny?

Współczesna medycyna stoi przed ogromnym wyzwaniem. Otyłość w krajach rozwiniętych przybrała rozmiary epidemii. Leży u podstaw wielu chorób, np. nadciśnienia tętniczego, cukrzycy typu 2, nowotworów (zwłaszcza raka jelita grubego). Generują one bardzo wysokie koszty leczenia, a co najistotniejsze – znacznie skracają czas życia i negatywnie wpływają na jego jakość.

Zauważono jednak, że nie każdy, kto spożywa nadmierną ilość kalorii, mocno przybiera na wadze. Zaczęto więc badać tę zależność. Okazało się, że na otyłość, obok czynników środowiskowych, ogromny wpływ mają geny.

Otyłość zapisana w genach

Wyodrębniono kilka genów, które w pewnym stopniu mają wpływ na kształt naszej sylwetki. Jednym z nich jest gen FTO, który pośrednio odpowiada za gospodarkę energetyczną organizmu. Polimorfizm (zmiany w obrębie dziedziczonych genów) w tym przypadku wiąże się z ryzykiem wystąpienia otyłości oraz zespołu metabolicznego, który powoduje zaburzenia dystrybucji energii w organizmie. Sprzyja również rozwojowi nadciśnienia tętniczego. W przypadku otyłości kluczową rolę odgrywa też gen TFAP2B, który wskazuje optymalny dla danej osoby bilans głównych składników odżywczych. Pozwala określić, jaka dieta będzie dla nas odpowiednia: czy będzie to dieta z niższą zawartością tłuszczu i większą zawartością węglowodanów, głównie złożonych, czy może dieta z wyższą zawartością dobrego tłuszczu i zmniejszoną ilością dostarczanych węglowodanów.

Badania genetyczne i co dalej?

Badanie genetyczne może dać nam odpowiedź, czy w naszym przypadku nadmiar masy ciała można w pewnym stopniu tłumaczyć predyspozycjami genetycznymi. Co jednak istotne, ich wynik pomoże zmienić codzienne nawyki oraz odpowiednio skomponować naszą dietę, a tym samym zadbać o sylwetkę i samopoczucie. Otrzymamy podpowiedzi, w jaki sposób możemy osiągnąć i utrzymać optymalną masę ciała, w jaki sposób sterować swoim apetytem oraz jaki rodzaj aktywności fizycznej może pomóc nam pozbyć się nadmiaru kilogramów.

Dowiemy się też, w jaki sposób nasz organizm walczy z wolnymi rodnikami i jak go w tym wesprzeć. Wyposażeni w taką wiedzę będziemy mogli odpowiednio zadbać o swoje zdrowie i urodę. Jest to o tyle łatwe, że wykonanie testu genetycznego nie wymaga wizyty w laboratorium czy u specjalisty.

Badanie wykonuje się w domu, do czego potrzebny jest patyczek, jaki otrzymuje się po złożeniu zamówienia na badanie. Pociera się nim kilkukrotnie wnętrze policzka, następnie pakuje i wysyła na wskazany adres. Teraz pozostaje już tylko czekać na wynik. Otrzymujemy go najczęściej po upływie czterech tygodni. Nie trzeba się martwić, że będzie zapisany w sposób niezrozumiały. Dokłada się wszelkich starań, by łatwo go było zinterpretować. Pacjent otrzymuje też dodatkowo możliwość konsultacji z genodoradcą.

W Polsce mamy już także możliwość skorzystania z usług genotrenera, który pomoże uzyskać piękną sylwetkę. Po analizie genotypu specjalista podpowiada, jak powinien przebiegać proces odchudzania, a dietetyk układa spersonalizowaną dietę.

Badania genetyczne w Polsce stają się coraz popularniejsze. Dają odpowiedzi na wiele pytań, ale też są swego rodzaju instrukcją obsługi organizmu. Wiedząc, jaki mamy zestaw genów, możemy odpowiednio modyfikować swoje nawyki, zapobiegając tym samym nadwadze i otyłości.

Udostępnij Tweetnij
Wyłącz Adblocka, aby w pełni cieszyć się zawartością tej strony.